Rikke Østergaard og Naja Lind fra podcasten Karrierekvinder
Karrierekvinder – Sæson 2, Afsnit 9

Talentudvikling kan fremme diversitet

14. december 2020

Beløn medarbejdere med de egenskaber og værdier, virksomheden gerne vil repræsentere. Det udrydder de bias og usagte dynamikker, som ellers får chefens bedste ven forfremmet.

Gå til Action card
I nogle virksomheder mærkes en trykket stemning i de måneder, hvor der afholdes udviklingssamtaler og besluttes lønstigninger. For i de måneder finder medarbejderne ud af, om de er købt eller solgt.

Men behøver det at være sådan?

Beløn dét talent, som virksomheden har brug for

»I alt for mange virksomheder bliver medarbejdere belønnet med løn eller forfremmelser, fordi chefen godt kan lide dem, eller fordi de har været der i lang tid. Men hvad nu hvis man forfremmede og gav lønforhøjelser til dem, der har dét, som virksomheden har brug for, til at opnå dens strategi og mål? « spørger Rikke Østergaard, som er én af de to værter på podcasten Karrierekvinder.

Altså – hvis man som virksomhed har et mål om at rette sig mere internationalt, er det de medarbejdere, som taler flere sprog, har en god interkulturel forståelse eller et stort internationalt netværk, der er vigtige talenter for virksomheden.

Vil virksomheden være mere digitalt drevet, bør man belønne de omstillingsparate og innovative medarbejdere. Og vil virksomheden have et større fokus på diversitet – ja, så er det kvinder og folk med forskellige kulturelle baggrund, som er de talenter, man bør belønne.

»Det lyder måske ikke revolutionerende, men det er det. For det fjerner de bias og usagte dynamikker, som gør, at chefens bedste ven bliver forfremmet. Og på den måde åbner man også op for en gruppe, som ofte bliver overset. Kvinderne«, fortsætter Naja Lind.

Rikke Østergaard og Naja Lind fra podcasten Karrierekvinder

Karrierekvinder

Karrierekvinder er en uafhængig podcast, der er skabt og produceret af Rikke Kristine Østergaard og Naja Lind Rasmussen og sponsoreret af Lederne.

Gennem tusindvis af timer, masser af afsnit og samtaler med 100+ eksperter, ledere og karrierekvinder (og -mænd) har Rikke Østergaard og Naja Lind udviklet sig til full-blown feminister og har erkendt, at der er behov for at tale om ligestilling og diversitet i Danmark, hvis vi fortsat vil se os selv som et foregangsland. De har opnået en imponerende viden og indsigt på ligestillingsområdet og leverer denne viden med humor, ærlighed og en hel del selvudlevering.

Når de ikke laver Karrierekvinder, arbejder Rikke Østergaard som branding og marketing direktør hos kommunikationsbureauet Advice, og Naja Lind arbejder som seniorkonsulent, antropolog og virksomhedsejer af Lind Perspective.

Fold ud

Når talentudvikling skaber diversitet

En af de virksomheder, som er lykkedes med at få flere kvinder ombord, er kommunikationsbureauet Advice. Virksomheden har en kvindelig CEO, men har også en lige fordeling mellem kønnene ned igennem ledelsen og mellemlederne. Hos Advice har man aldrig haft et direkte fokus på kvinder og diversitet. Til gengæld har talentudvikling altid været en prioritet.

»Advice har fået skabt en kultur, der gør plads til individet, og hvor man hylder og hjælper hinanden. Det er resultaterne som tæller, og de forstår at anerkende de personer, som bliver forfremmet«, fortæller Naja Lind.

Rikke Østergaard kan ikke være helt objektiv i hendes vurdering af Advice. Hun arbejder der nemlig selv som branding- og marketingdirektør. Men hun kan fortælle, hvordan det føles som del af virksomheden:

»Advice er meget transparent omkring udviklingsmuligheder og forfremmelser. Det gør, at albuerne bliver mindre spidse, og alle fokuserer på det gode arbejde«, siger hun.

I afsnit 9 af anden sæson af Karrierekvinder kan du også høre om, hvorfor denne tilgang til talentudvikling kan have positiv effekt på kvinderne, samt hvordan fleksibilitet spiller ind i Advices succes.

Mere om diversitet i ledelse

AndreaRudolphTOP-1920x960-wide

Andrea Elisabeth Rudolph taler højt om sit personlige liv på jobbet og ønsker, at medarbejderne gør det samme

Andrea Elisabeth Rudolph er grundlægger af hudplejebrandet Rudolph Care, og hun vil gerne vise sine medarbejdere, at det er okay at have dårlige dage på arbejdet. Gennem to store livskriser har hun selv oplevet, at det er en styrke at være sårbar.
8 min.
MetteogAnneTineTOP-1920x960-wide
Neurodivergens

Ville du ansætte en medarbejder med depression og autisme? Anne Tine gjorde det. Det blev en gave til hele teamet

En alvorlig depression med selvmordstanker, efterfulgt af en udredning for Asperger, fik den 35-årige Mette May Thorborg Rosendahl til at frygte, at hun aldrig ville komme i arbejde igen. Men i energiselskabet OK fandt hun både et fast arbejde og en leder i Anne Tine Humlum, der kunne rumme hende som medarbejder og som menneske.
9 min.
CEOskoenhedGettyImage_wide_1920x960
Diversitet

Nyt studie: Skønhed er en væsentlig faktor, hvis kvindelige ledere vil helt til tops

Det er sværere at blive topchef for kvinder, der ikke er smukke, end for mænd, viser et nyt dansk studie. Forskerne bag er selv overraskede over, hvor stor en rolle den irrationelle ’skønheds-bias’ spiller for kvinders mulighed for at blive CEO.
6 min.
LineBangNielsenTOP-1920x960-wide
Kvinder i ledelse

»Sådan opfører vi os altså ikke i 2025« udbrød Line, da endnu en mand afskar hende fra taletid på et møde

Som direktør i det firma, der blandt andet akutsikrede det brændende Børsen og ryddede op efter en kæmpe lejlighedsbrand i Vanløse, var Line Bang Nielsen så forhippet på at bevise sig selv, at det udløste et stresstilfælde. Nu er hun på vej tilbage i lederjobbet, en hel del klogere på sig selv og stadig lige ambitiøs – men også med et helt nyt mindset og et løfte om at passe bedre på sig selv.
10 min.
Adam Goslett kigger ind i kameraet
Transmand og leder

Da Adam gik fra kvinde til mand, forstod han, hvorfor mandlige ledere oftere kravler til tops

Adam Goslett er leder og transperson og har på egen krop oplevet, hvordan mandlige ledere får en masse forærende, når de kravler op ad karrierestigen. Alene fordi de er mænd. I dag kæmper han for et arbejdsliv, hvor der er plads til, at alle kan være sig selv og har nogle konkrete råd til andre ledere om, hvordan de kan lede inkluderende.
13 min.
Aram Ostadian Binai står foran et vindue og kigger ud

Etniske minoriteter er et særsyn på de danske chefgange: »Hvis du har et fremmed navn, er det virkelig op ad bakke«

Aram Ostadian-Binai drømte om at blive leder, men oplevede, at hun blev fravalgt på grund af sit navn og sin hudfarve. Og den oplevelse står hun ikke alene med. Vores billede af en leder er stadigt for snævert, mener hun og to eksperter.
9 min.