Annemarie Meisling er Senior Director i Corporate Affairs hos Chr. Hansen og var keynote speaker til Ledelsens dag i 2020
Annemarie Meisling er Senior Director i Chr. Hansen og én af hovedtalerne på Ledelsens Dag.
Annemarie Meisling om bæredygtig ledelse:

»Vi skal turde at vise, at vi selv har fejl som ledere«

Foto Christian Als
20. november 2020

I cirka 20 år har Senior Director i Corporate Affairs hos Chr. Hansen, Annemarie Meisling, beskæftiget sig med bæredygtighed. Ifølge hende er én af løsningerne at gentænke den klassiske organisationsstruktur og løfte i flok.

Gå til Action card

»Jeg vil hellere kritiseres af nogle, der synes, det er for dårligt, at jeg kun nåede 80 procent af min målsætning for at reducere min klimapåvirkning, end jeg vil stå til regnskab over for mine børnebørn om 25 år, som siger: ”Hvorfor gjorde du ikke noget dengang, der stadig var tid til det?”«.

Sådan lyder det fra Annemarie Meisling, der er Senior Director i Corporate Affairs hos Chr. Hansen, under hendes oplæg til Ledelsens Dag.

Hun mener, at det er langt bedre, at du som leder laver målsætninger for bæredygtighed, der måske ikke altid lykkes, end slet ikke at handle.

»For så snart du gør det, så begynder der at komme et større fokus på det«, siger hun.

Den nye organisationsstruktur er en levende organisme

Den store udfordring er, hvordan du formår både at redde klimaet og drive en forretning.

Annemarie Meisling har ikke løsningen, men hun er af den overbevisning at for at finde vejen dertil, er der brug for at løfte i flok og være gode til at udnytte de mange kompetencer, der i en virksomhed.

»Det er kernen. Vi bliver nødt til at få alle medarbejdere i virksomheden i spil. Det er fortid med en gammel organisationsstruktur, hvor vi havde en trekant med en topledelse, der i virkeligheden satte alting i gang og så håbede på, at alle udførte deres idéer«, fortæller hun.

I stedet ser hun fremtidens virksomhed som et træ. Trætoppen er virksomhedens formål, stammen er de teams og den store organisation, vi skal trække på, og rødderne er det indre liv både som leder og medarbejder, som vi skal værne om og give næring.

»Jeg tror meget mere på, at vi skal kigge på virksomheder som en organisme, der trækker på den mangfoldighed, der er i jorden, og den mangfoldighed, der er inde i træet. Jeg synes, at det er en god metafor for, hvad det er, vi skal kunne«.

»Vi skal kunne skabe virksomheder, der er robuste, innovative og agile«, siger Annemarie Meisling.

Hos Chr. Hansen har de konkret haft succes med at tænke medarbejdere mere ind i idéfasen, så de kan være med til at komme med de gode løsninger og føle, at de er en del af et større formål.

»Vi har lavet nogle innovations-bootcamps, hvor folk har fået lov til at komme med de bedste idéer til at blive mere klimavenlige og bæredygtige«.

»Så har vi lavet en simpel struktur, hvor de idéer, der er nemme at implementere og samtidig giver den største impact, går videre«, siger Annemarie Meisling.

Turde vise sine fejl

Hvis du som leder skal have succes med at bruge den mangfoldighed, der er i din virksomhed, skal du give noget af dig selv, mener Annemarie Meisling.

»Det gør vi ved at skabe tillid, men også psykologisk tryghed. Ved at turde at vise, at vi selv har fejl som ledere og vise vores egen sårbarhed«.

»Kun ved at acceptere, at vi alle sammen har fejl, kan vi få medarbejderne til at bringe de her fejl til bordet, så vi kan lære af dem«, fortæller hun.

Under coronakrisen er Annemarie Meisling blevet endnu mere opmærksom på, hvor afgørende det er, at du som leder sørger for at række ud til medarbejderne, vise sårbarhed og gør det klart for dem, hvad deres formål er.

»Nu hvor folk arbejder rigtig meget hjemmefra og ikke har den daglige tilknytning til arbejdet, er det endnu vigtigere, at de føler sig motiveret af det formål, som virksomheden kan give dem, og at de føler sig som et led i et stort fællesskab og kan gøre en forskel«.

»Jeg tror, at vi som mennesker har behov for at se mening i det, vi laver, og få lov til at gøre en forskel«, siger hun.

SusanneMoerchKochTOPRigtig-1920x960_wide
NOMINERET TIL ÅRETS LEDER 2026

Susanne Mørch Koch: »En titel gør dig til chef. Den gør dig ikke nødvendigvis til en leder«

Tivolis topchef har med energi, høje ambitioner og modet til at forandre for at bevare ført den ikoniske virksomhed fra krise til historisk stærke resultater. Hun er nomineret til Årets Leder.
10 min.
JacobAarupAndersenTOP-1920x960_wide
Nomineret til årets leder 2026

Jacob Aarup-Andersen: »Jeg skal om nogen være den, der bringer positiv energi til bordet«

Carlsbergs topchef har sat en tydelig strategisk retning og kombinerer vækstambitioner med stærke værdier, kulturforståelse, forretningssans og positiv energi. Han er nomineret til Årets Leder.
10 min.
Arets-Leder_de-nominerede_1920x960_OK

Her er de fire, der kan blive Årets Leder 2026

Fire markante og succesrige, men også meget forskellige, topledere er nomineret til Danmarks største og mest prestigefyldte lederpris.
6 min.
BrawBakirTOPRigtig-1920x960_wide
Nomineret til Årets Leder 2026

Braw Bakir: »Jeg elsker, at jeg kan give andre en chance«

Nettos topdirektør er en ambitiøs leder med stor forståelse for hverdagen i butikkerne og et skarpt blik for kultur, kommunikation og kundeoplevelse. Han er nomineret til Årets Leder.
10 min.
TorbenLarsenTOP-1920x960_wide
Nomineret til årets leder 2026

Torben Larsen giver job til mennesker, andre vælger fra: »Men vi er ikke en social institution«

Give Steels topchef har vist, hvordan man kan tage socialt ansvar og ansætte medarbejdere, andre ville sige nej til, uden at gå på kompromis med forretningen. Han er nomineret til Årets Leder.
10 min.
paneldebatwide
Ledelsens Dag 2025

Hold fast i din ledelsesstil, når verden står i brand

Ændrer du ledelsesstil, når virksomheden er under pres, risikerer du at miste troværdighed. Og dermed også det følgeskab, som er afgørende for, at du kan føre virksomheden igennem krisen. Sådan lød det fra de fire nominerede til Årets Leder, da de diskuterede ledelse i usikre tider til Ledelsens Dag 2025.
6 min.